Wystawa o myślistwie

Wystawa Myśliwska (1)Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy myśliwskiej członków Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej oddział KOCIEWIE w Starogardzie.
Na tej mini wystawie zaprezentowana została cząstka zbiorów na tematy:
„ Święty Hubert w Diecezji Pelplińskiej” aktualne miejsca kultu św. Huberta, Patrona myśliwych i leśników w Diecezji Pelplińskie. Kult Patrona wzrasta wśród braci myśliwskiej, kół łowieckich i z nimi związanych społeczności. Najstarszym miejscem tego kultu w naszej Diecezji jest ołtarz „ Bożego Narodzenia „ w Kolegiacie Kartuskiej na którego zwieńczeniu znajduję się rzeźba św. Huberta. Autor pokazuje te obiekty, ich historię oraz lokalizację dla chętnych odwiedzania i pogłębiania wiedzy na ten temat.
„ Mapa Łowiecka II Rzeczypospolitej” – reprint. Na zlecenie Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych wydrukowano w 1938 roku „Mapę lasów polskich”, stylizowaną na XVII-wiecznych wzorach. Na Wystawie światowej w Nowym Yorku w latach 1939-1940 miała ona reklamować lasy, przemysł leśny oraz bogactwo zwierzyny w naszych łowiskach. Autorami mapy byli Eliasz Kanarek i Tadeusz Lipski. Mapę, której oryginał znajduje się w OKL w Gołuchowie, opracowali Panowie: Jerzy Wiśniewski, Benedykt Roźmiarek. Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

„ Łowiectwo na 100 letnich kartach pocztowych” . W prezentacji została pokazana niewielka część zbiorów na tematy łowieckiej. Możemy podziwiać artyzm tworzenia i wykonania kart na których jest zwierzyna na którą polowano w tamtych czasach, psy myśliwskie, zwyczaje, stroje, wyposażenie myśliwych, zaproszenia i życzenia z różnych okazji w tym z okazji świąt. Takie karty to już historia warte zobaczenia a niektóre z nich to perełki wydawnicze.

Wystawę można oglądać od 8 do 24 czerwca 2016 r. w godzinach pracy biblioteki.