Wieczór ukraiński

IMG_0081Uczestnicy wrześniowego wyjazdu na Krym, o którym pisaliśmy w artykule Młodzież z Pelplina na Krymie, zapragnęli podzielić się swoimi wrażeniami z podróży, dlatego przygotowali „Wieczór Krymski” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przybyło wielu gości, a wśród nich rodzice, Pan Burmistrz Andrzej Stanuch, Zastępca Burmistrza Pan Tadeusz Błędzki, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Pan Piotr Łaga, nauczyciele pelplińskich szkół, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pelplińscy przedsiębiorcy. Wszystkich przywitała ciepło Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Dorota Sakowska – główna organizatorka wyjazdu na Ukrainę.

Część wspomnień z Krymu zaprezentowano w formie filmu kręconego podczas wyprawy przez Igę Lisewska, jedną z uczestniczek. Dzięki filmowi goście mogli poczuć klimat fascynującej podróży. Przygotowano też wystawę zdjęć, którą wciąż można oglądać w bibliotece. Czaru wieczorowi dodała muzyka przygotowana specjalnie na tę okazję przez niezrównaną Panią Krystynę Czocher i jej uczennice. Wszyscy tak dobrze się bawili, że występ zakończono wspólnym śpiewem znanej pieśni „Ukraina”, czyli „Hej, sokoły…”

Gospodarze zadbali też o poczęstunek: podano barszcz ukraiński, a do kawy ciasto, takie samo, jakim nasza młodzież została przywitana w gościnnej ukraińskiej szkole. Pod koniec spotkania kilka uczestniczek podzieliła się jeszcze własnymi wspomnieniami, anegdotami i refleksjami z podróży. Podkreśla, że bardzo ważne były spotkania z tamtejszymi ludźmi, że nie sposób zapomnieć ich otwartości i serdeczności.

Większość gości Krym zachwycił i oczarował, a młodzież zapewniała, że zrobi wszystko, by tam jeszcze wrócić.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach Programu „Przemiany w Regionie” RITA Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.