Za nami kolejne pogadanki filozoficzne

IMG_3458Wraz z pelplińską biblioteką rozpoczęliśmy cykl spotkań filozoficznych dla gimnazjalistów, w których inspiracją do dyskusji jest polski film animowany.

Spotkania prowadzone są wg metody Lipmana. Temat spotkań został określony przez uczestników: Co jest ważne w życiu i dlaczego?

Pierwsza rozpoczynająca cykl dyskusja inspirowana była filmem pt. Ichtis wyprodukowanym przez studio SE-MA-FOR.

O czym będziemy filozofować? Co ważne jest w życiu? Szczęście, zdrowie, samo życie, wolność, której symbolem mogą być pieniądze, miłość, przyjaźń.

To słowa uczestników: Są rzeczy bardziej i mniej ważne w życiu. Szczęście dla każdego z nas oznacza coś innego, jedni czekają na coś, inni robią coś w kierunku, aby szczęście osiągnąć. Warto czekać na kogoś ważnego, wyjątkowego, wielkiego i to jest miłość, albo przyjaźń. Wolność możemy rozumieć jako dokonywanie wyborów i ponoszenie tego konsekwencji, robienie tego co się kocha i lubi, warto też być niezależnym od innych.

Niewątpliwie jesteśmy jednymi z pierwszych osób w Polsce, którzy filozofując, czyli rozmyślając nad światem i człowiekiem, inspirują się polskim filmem animowanym. Pani Dyrektor Dorota Sakowska zaprosiła do udziału w cyklu warsztatów filozoficznych klasy I Gimnazjum ze szkoły nr 1 i nr 2 w Pelplinie.
Bywajcie zdrowi!

Joanna Wągiel z Pracowni Filozoficznej Eureka!

Fotorelacja