„Co ważne jest w życiu i dlaczego?”

IMG_3623Co ważne jest w życiu i dlaczego? Pod takim tytułem, od lutego do czerwca 2015, odbywają się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie spotkania filozoficzne gimnazjalistów prowadzone przez Joannę Wągiel z Pracowni Filozoficznej Eureka.
Inspiracją do dyskusji są krótkometrażowe filmy animowane. Od lutego obejrzeliśmy: Ichtys, Danny Boy, Katedrę, Fantastyczny sklep z kwiatami.

Wartością naszych spotkań jest próba odważnego głoszenia własnego zdania, nauka umiejętności obrony go oraz przekonania rozmówców o swoich racjach. Uczymy się sztuki dyskusji.

W życiu ważne jest samo życie i sposób, w jaki je przeżyjesz. W życiu ważne jest zdrowie. W życiu ważna jest miłość, do innych, do rodziny. Pieniądze. Opieka, którą rodzice otaczają swoje dzieci. Wykształcenie i wiedza. Relacje z innymi. Przyjaciele. Brak samotności. Jesteśmy wyjątkowi, lecz podobni do siebie.
Bardzo trudno jest być innym, mieć własne zdanie i głosić je. Presja jaką wywiera grupa na innego jest ogromna. Trzeba mieć dużo siły i odwagi, aby być sobą. Czasem jest trudno i źle, widzieć i wiedzieć więcej, dlatego ludzi idą na kompromis. Oto niektóre z myśli, które pojawiły się podczas dyskusji.
Filozofowanie w gronie rówieśników ma pokazać uczestnikom, że możemy mieć różne zdania na ten sam temat, ta różnorodność jest ciekawa i wszyscy możemy z niej czerpać. Różnorodność zmusza nas do myślenia, do refleksji, jest też przyczynkiem do miłego spędzania czasu i możliwością nabywania jednej z najważniejszych umiejętności życiowych – budowania relacji.

Fotorelacja