Spotkanie autorskie z Izabellą  Klebańską w MBP w Pelplinie.

W piątek, 4 października 2019 r.  gościła w naszej bibliotece pani  Izabella Klebańska, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci   i młodzieży takich jak „Tut turu”  i „Miganki” czy „Piosenkarnia”. Autorka współpracowała  z programami: „5,10,15” i „Domowe przedszkole”.

Poza twórczością telewizyjną, Izabella  Klebańska pisze  teksty piosenek dla dzieci, na potrzeby programów telewizyjnych i radiowych. „Kocham rap”, „Nogi Angeli” i „Śpiewaj” otrzymały swoją elektroniczną wersję.

Pani Izabella pisze  również scenariusze teledysków muzycznych. W 2001 otrzymała statuetką Yacha za najlepszy scenariusz roku do piosenki pt. „Rowerek” w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu Piersi. Popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle dowcipny i przystępny sposób poprzez takie książki jak m.in.:  „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Muzyczna zgraja” i „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”, czy „Operowe stra…aaa…achy”.

5 maja 2019 roku minęło 200 lat od daty urodzin wybitnego polskiego kompozytora i patrioty Stanisława Moniuszki. W związku z tym Senat Rzeczpospolitej podjął  uchwałę o ustanowieniu roku 2019 rokiem Stanisława Moniuszki, dlatego też bohaterem  piątkowego spotkania autorskiego w naszej bibliotece był sam Stanisław Moniuszko.

„Hej, zagrajcie siarczyście. Opowieść o Stanisławie Moniuszce” , to historia  życia kompozytora. Jego dzieciństwo, młodość i dorosłe  życie były przeplatane fragmentami  muzyki. Aria Skołuby  ze „Strasznego dworu” i mazur z „Halki” wybrzmiały również w zupełnie innej, współczesnej  aranżacji. Ta wersja przypadła młodym słuchaczom do gustu. Siarczyście wybrzmiały również „Prząśniczki”, „Dziad i baba” i inne utwory.

Na koniec ustawiła się długa kolejka młodych czytelników po autograf z dedykacją  Autorki.

Wspólne zdjęcia i kwiaty zakończyły kolejne spotkanie autorskie  w ramach XII Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”.