„Elantris” Sanderson Brandon

­

Elantris – gigantyczne, piękne, dosłownie promienne miasto, zamieszkałe przez dobrotliwe istoty, wykorzystujące swoje potężne zdolności magiczne, aby pomagać ludowi Arelonu. Każda z tych boskich istot była jednak kiedyś zwykłym człowiekiem, dopóki nie dotknęła jej tajemnicza, odmieniająca moc Shaod. A potem, dziesięć lat temu, magia zawiodła. Elantrianie stali się zniszczonymi, słabymi, podobnymi do trędowatych istotami, a sam Elantris okrył się mrokiem, brudem i popadł w ruinę. Shaod stała się przekleństwem.

Nowa stolica Arelonu, Kae, przycupnęła w cieniu Elantris, a jej mieszkańcy starali się jak mogli, aby je ignorować. Księżniczka Sarene z Ted przybywa do Kae, aby zawrzeć polityczne małżeństwo z księciem korony Raodenem. Sądząc z korespondencji, mogła spodziewać się również, że odnajdzie miłość. Dowiaduje się jednak, że Raoden nie żyje, a ona uważana jest za wdowę po nim. Zarówno Teod, jak i Arelon są zagrożone jako ostatnie przyczółki stawiające opór imperialnym ambicjom bezwzględnych fanatyków religijnych z Fjordenu. Dlatego Sarene postanawia wykorzystać swój nowy status, by przeciwstawiać się machinacjom Hrathena, ważnego fjordeńskiego kapłana, który przybył do Kae w celu nawrócenia Arelonu dla swojego cesarza i boga.

Ale ani Sarene, ani Hrathen nawet nie podejrzewają, co stało się z Raodenem. Dotknięty tą samą klątwą, która zrujnowała Elantris, został w tajemnicy wygnany do mrocznego miasta. Jego wysiłki, by pomóc uwięzionym wewnątrz nieszczęśnikom, są początkiem serii wydarzeń, która przyniesie nadzieję Arelonowi, a być może nawet wyjawi tajemnice samego Elantris.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło opisu i okładki: empik.pl