Za nami V Gminny Konkurs „Opowiem Wam…”

IMG_2780Już piąty raz w dniu 14.11.2014r. Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie zorganizowała Gminny Konkurs „Opowiem Wam…” z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 112 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” i powstał rysunek przedstawiający prezydenta, który broni misia.
Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta, pluszaka nazwał „Teddy’s Bear” (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.
Pan Prezydent bardzo się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misia nazywają po prostu „Teddy’s Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.
W naszej bibliotece podczas konkursu królowały też misie.
W konkursie rywalizowały dzieci 6 – letnie oraz uczniowie w wieku wczesnoszkolnym.
Uczestnicy przedstawiali baśnie wybrane przez siebie i nauczycieli. Jury powołane przez organizatora oceniało interpretację, dobór tekstu oraz kulturę mowy.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Opowiem Wam…” zostali:
Grupa młodsza (dzieci w wieku 6-7 lat):
I miejsce: Karolina Gierszewska – kl. I ZKiW w Rudnie
Równorzędne dwa II miejsca:
Krystian Wąsowski – 6- latek z Przedszkola nr 2 w Pelplinie
oraz
Marianna Pauch – 6-latek z Przedszkola nr 2 w Pelplinie
III miejsce: Kacper Szwedowski – 6- latek ZKiW w Kulicach
Grupa starsza (kl. II i III szkoły podstawowej):

I miejsce: Oliwia Morawska – kl. II, ZKiW w Rudnie
II miejsce: Aleksandra Szucka – kl. II, ZKiW w Rajkowach
III miejsce: Kacper Roskosz – kl. II, ZKiW nr 1 w Pelplinie
Wyróżnienie : Agata Fasiczka –kl. III, ZKiW w Rajkowach.

Konkursowej rywalizacji dzieci przysłuchiwał się Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, pan Andrzej Stanuch, który gratulował dzieciom występów oraz wspaniałej pamięci.
Konkurs ten jest okazją do promowania czytelnictwa wśród najmłodszych.

Poczęstunek dla uczestników konkursu ufundował Pan Leszek Meler, właściciel piekarni – ciastkarni „Meler”. Dyrektor, Pani Dorota Sakowska dziękuje sponsorowi za pomoc materialną.