I Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu

IMG_0141 Miejska Biblioteka Publiczna  w Pelplinie była organizatorem I Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu, który odbył się 22 listopada b.r. w siedzibie biblioteki. Uczniowie z wielu szkół powiatu tczewskiego mogli wykazać się płynnością, poprawnością, piękną intonacją tekstów, a także łatwością przyswajania wiedzy z czytanego fragmentu utworu. Młodzież prezentowała teksty Anny Czerwińskiej-Rydel – muzyka, pedagoga, gdańskiej autorki książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej i społecznej. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach. Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce.  Na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne. Pierwszy etap konkursu to część pisemna –  uczniowie mieli za zadanie przeczytanie tekstu ze zrozumieniem i odpowiedź na pytania do niego. Następnie uczestnicy konkursu i ich opiekunowie wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów pelplińskiej  szkoły muzycznej pod kierunkiem pani Krystyny Czocher. Drugi etap polegał na płynnym przeczytaniu losowo wybranego tekstu z utworów Anny Czerwińskiej – Rydel. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury powołane przez organizatora.
Laureatami  pierwszej edycji konkursu zostali:
W I kategorii wiekowej : klasy III- IV szkoły podstawowej:                                                                           I miejsce – Julia Kuczkowska   ( ZS nr 2 w  Pelplinie)                                                                                II miejsce – Miłosz Chmielecki (  SP nr 12 w Tczewie)                                                                                                                                               III miejsce – Bartosz Baniecki   ( ZS nr 2  w Pelplinie)                                                                              Jury przyznało także dwa wyróżnienia:                                                                                                 Kacprowi Grzybowskiemu ( SP w Nowej Cerkwi) oraz Ireneuszowi Andrzejewskiemu (SP w Morzeszczynie).
W II grupie wiekowej: klasy V- VI szkoły podstawowej:                                                                               I miejsce – Zuzanna Tandecka   (SP nr 12 w Tczewie)                                                                               II miejsce – Klaudia Borkowska  (SP w Lubiszewie)                                                                                  III miejsce – Kinga Wojtaś ( SP nr 12 w Tczewie)                                                                            Przyznano także dwa wyróżnienia:                                                                                                    Adzie Dey (ZKiW w  Swarożynie) oraz Pawłowi Stanikowskiemu ( SP w Nowej Cerkwi).                      Nagrody książkowe dla uczestników konkursu ufundowali pelplińscy radni:  Łukasz Chmielecki, Jan Krajnik i Ryszard Rogaczewski. W przygotowaniu poczęstunku dla dzieci,  bibliotece pomógł Leszek Meler właściciel piekarni „ Meler”.
Dyrektor biblioteki, pani Dorota Sakowska dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu za udział, sponsorom za pomoc materialną i zaprasza na drugą edycję za rok.