Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem

11 kwietnia br., o godz. 9.00 i 11.00 w MBP w Pelplinie odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem pt.: „Jak próbowałem dogonić kangury – opowieść o mojej wyprawie przez Australię”. W spotkaniu wezmą udział uczniowie z gimnazjum nr 1 i 2 w Pelplinie.
___________________________________________________
Książka „Podróże do granic”
Autorzy: Robert Czerniak i Joachim Czerniak
376 stron, 42 rozdziały + 2 epilogi i podziękowania, format B5, oprawa miękka, wydawca „Bernardinum” 2017. W książce zamieszczono 115 zdjęć, 45 ilustracji i 17 starannie przygotowanych mapek.
To historia o prawdziwym życiu, dalekich podróżach, o przyjaźni i o walce ze śmiertelną chorobą. To przekaz, który otwiera oczy i porusza serca. Bawi i wzrusza. To trzy opowieści, które dzieją się nadal, i które z trudem upakowaliśmy do jednej okładki.
Publikując naszą historię chcieliśmy podarować czytelnikom opowieść o tym, że w życiu wszystko jest możliwe i pokazać im kawałek dalekiego świata. Wiele osób zastanawia się przecież dokąd można pojechać najdalej? Oprócz granic państwowych, istnieją jeszcze granice kulturowe i te najważniejsze: granice mentalne. Wyznacza je nam wyłącznie wyobraźnia i to my decydujemy, w którym miejscu je sobie postawimy. A może jak w przypadku naszej Przyjaźni z Joachimem nie będzie ich wcale? Tego życzymy wszystkim, którzy zechcą poznać w jaki sposób budowaliśmy tę niezwykłą relację i wybiorą się z nami na odkrywanie magicznych miejsc w Ameryce Łacińskiej i do wypalonej słońcem Australii.
Streszczenie książki
Część pierwsza: „Tam, gdzie się nosi duże kapelusze” – Akcja rozpoczyna się w czerwcu 2008 roku w Boliwii, gdzie Robert (ojciec) przebywa pod koniec półrocznej podróży po Ameryce Południowej. Pod wpływem maila, jaki dostał od 18-letniego wówczas Joachima, postanawia wrócić na kilka miesięcy do Polski i w następną podróż wyrusza już razem z synem. Wspólnie przemierzają 12 krajów Ameryki Łacińskiej, by po trzech miesiącach wrócić szczęśliwie, ale już nie jako ojciec i syn – tylko jako sprawdzeni Przyjaciele.
Cześć druga: „Właśnie zwyciężam ze swoim rakiem” – dramatyczna opowieść o chorobie nowotworowej i porażeniu w rdzeniu kręgowym 19-letniego chłopaka.
Cześć trzecia: „Jak próbowałem dogonić kangury” – opowieść o rowerowej wyprawie przez Australię – 10 000 kilometrów.
Epilogi: Epilog Joachima, jest telegraficznym skrótem wydarzeń od czasu powrotu z Australii do dzisiaj, natomiast epilog Roberta opisuje pewne wydarzenie z 2015 roku, które w klamrowy sposób łączy wszystkie opisane w książce perypetie.

___________________________________________________
Robert Czerniak – rocznik 1969 r. Z zawodu jest cukiernikiem, a dalszą naukę przerwała mu obowiązkowa służba wojskowa i swoje wykształcenie uzupełnił dopiero po trzydziestce. Jego ciekawość świata narodziła się z książek i już jako nastolatek zaczął podróżować po Polsce. W wyniku pasji i żelaznej konsekwencji z cukiernika stał się geografem. Ukończył WNGiG na UAM w Poznaniu. Jednocześnie żeglował, poznawał Arktykę i północną Afrykę. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał bezkresy Ameryki Południowej od peruwiańskiego Iquitos po Ziemię Ognistą, a także zgłębiał tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Na kolejną wyprawę (2008–2009) tym razem przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku pojechał z pełnoletnim już synem Joachimem. Robert zajmuje się też psychoonkologią i bywa dziennikarzem, odpręża go jazda na rowerze, gotowanie, obcowanie ze sztuką i ogniste tango. Ze względu na nietypowe podejście do życia, oparte na różnorakich umiejętnościach i skromnej egzystencji, przyjaciele nazywają go Dzikusem.


Joachim Czerniak – urodzony w 1990 r. od dziecka marzył o poznawaniu świata. W pierwszą podróż busem przez całą Europę wyruszył jako szesnastolatek. Dwa lata później przemierzył dwanaście krajów Ameryki Łacińskiej, a gdy miał dziewiętnaście lat, stwierdzono u niego nowotwór mózgu. Po udanej operacji sparaliżowany wylądował na wózku inwalidzkim. Nie poddał się chorobie i dzięki wsparciu swojego ojca ponownie nauczył się chodzić. Postanowił, że przejedzie 10 000 kilometrów na rowerze przez Australię i dokonał tego na przełomie 2012 i 2013 roku. Zaraz po powrocie z Australii wrócił do nauki, którą przerwała mu choroba, i w roku 2016 zdał maturę. Obecnie jest studentem jednej ze szkół artystycznych w Poznaniu. Współtwórca, operator i montażysta internetowego kanału o podróżach – Dzikustv.