Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

IMG_3621

21-22-23 maja 2013 roku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Pelplinie zorganizował V Dni Godności Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „„Najważniejszy w każdym działaniu jest początek” (Platon).

 

21 maja zaproszeni goście oraz pracownicy Szkoły spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin pan Andrzej Stanuch; Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie ks. Infułat Tadeusz Brzeziński, Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Tczewskim pan Wojciech Wanke, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie pan Mirosław Chyła oraz dyrektorzy szkół, przedszkoli, instytucji pomocowych, kulturalnych, organizacji pozarządowych i rodzice.

 

Po przywitaniu gości przez panią Lillę Brzoskowską Dyrektora Ośrodka zebrani goście obejrzeli prezentację multimedialną pt.”My aktywni…”. Następnie odbyła się Konferencja pt.”Aktywność osób niepełnosprawnych”, która została przygotowana przez dr Radosława Rutkowskiego i mgr Jacka Szmalca. Pan Radosław przedstawił zebranym gościom, jak ważny dla rozwoju każdego człowieka jest ruch.

 

Następnym punktem spotkania było przedstawienie „Jaś i Małgosia” wg Jana Brzechwy. Wystąpili w nim młodzi artyści, uczniowie Ośrodka którzy pokazali swoje aktorskie i wokalne talenty. Teatr zebrał gromkie brawa a dzieci otrzymały słodki upominek od gości.

 

Po przedstawieniu przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości, którzy podzielili się ze wszystkimi, refleksjami na temat godności osób niepełnosprawnych, dziękowali za zaproszenie i życzyli organizatorom wytrwałości w działaniach.

 

Po przerwie odbyła się część warsztatowa. Pierwszy wystąpił mgr Jacek Szmalec. Przedstawił on temat: „Pomoc instytucjonalna a wspomaganie aktywności osób z niepełnosprawnością”. Następnie mgr Małgorzata Puchalska, nauczyciel Ośrodka i Prezes Stowarzyszenia „Wesoła Stonoga”, zapoznała zebranych z możliwościami uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w działaniach społecznych lokalnego środowiska. Na zakończenie pan Michał Wieczorkowski przedstawił przykłady dobrych praktyk w Caritas Diecezji Pelplińskiej.

 

Od godziny 14:00 odbywały się również konsultacje indywidualne rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi. Konsultacje przeprowadzali dr Radosław Rutkowski i mgr Jacek Szmalec.

22 maja 2013 roku odbył się konkursowy, drugi dzień Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.

O godz. 10:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbył się Jubileuszowy X Integracyjny Konkurs Czytelniczo – Plastyczny. W tym roku był on adresowany do uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej. Tytuł konkursu brzmiał „W świecie baśni braci Grimm”. Wszyscy uczestnicy mieli, więc okazję przenieść się w magiczny świat baśni, gdzie zawsze zwycięża dobro, a zło zostaje ukarane. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W  pierwszej części konkursu trzyosobowe zespoły rozwiązywały zadania związane z treścią trzech baśni „Śnieżki”, „Jasia i Małgosi” i „Baśni o wilku i siedmiu koźlątkach”. W drugiej zaś każde dziecko miało za zadanie namalować domek Baby Jagi w otoczeniu przyrody, najpiękniej jak potrafi.

W konkursie wzięło udział sześć drużyn, w składzie:

 

ZKiW nr 1 Pelplin / opiekun: Wiesława Szulkowska

Klaudia Jaworska, Paula Kocur, Olga Kołodziej

SP M. Walichnowy/ opiekun: Maria Miloch, Katarzyna Korda, Dorota Szczucka

Aurelia Begier, Marta Chęcińska, Aniela Gdaniec

ZKiW Rudno / opiekun: Ewa Moszyńska

Sylwester Kolasiński, Zuzanna Zelka, Oliwia Choinska

SOSW  Pelplin / opiekun: Lidia Kukafka

Patryk Dobrzyński, Kinga Białkowska, Daniel Dembek

 

ZS nr 2 Pelplin / opiekun: Teresa Szramowska

Jakub Dawidowski, Adrian Kościński, Marta Budziszewska

ZS Rajkowy  / opiekun: Lucyna Wiórek

Agata Fasiczka, Zuzanna Tomaszewska, Miłosz Janakowski

W kategorii zespołowej zwyciężyła drużyna z ZKiW nr 1 w Pelplinie, II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Małych Walichnowach, III miejsce zdobyli uczniowie z ZKiW w Rudnie.

W kategorii indywidualnej za namalowanie domka Baby Jagi jury przyznało:

I miejsce Klaudii Jaworskiej z ZKiW nr 1 w Pelplinie

II miejsce Oldze Kołodziej z ZKiW nr 1 w Pelplinie

III miejsce Marcie Chęcińskiej z SP w Małych Walichnowach.

Wyróżnienie otrzymały:

Agata Fasiczka z ZS w Rajkowach

Zuzanna Tomaszewska z ZS w Rajkowach

Aniela Gdaniec z SP w Małych Walichnowach.

Należy zaznaczyć, że jury w składzie: Pani Danuta Leszczyńska, Pani Anna Zielińska oraz Pan Andrzej Wolski nie miało łatwego zadania. Wszystkie dzieci pracowały z ogromnym zaangażowaniem i włożyły w swoją pracę dużo wysiłku.

Oczywiście w trakcie konkursu nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz dodatkowej atrakcji, którą było przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia” przygotowane przez uczniów naszego Ośrodka pod czujnym okiem Pani Danuty Leszczyńskiej.

Dziękujemy wszystkim opiekunom nie tylko za przygotowanie uczniów do konkursu, ale także za wspólnie spędzony czas i wspólne odkrywanie mądrości płynącej z baśni. Dziękujemy również jury, szczególnie Panu Andrzejowi Wolskiemu za to, że był z nami po raz dziesiąty. Konkurs zorganizowały panie: Anna Głębocka, Lidia Puchowska i Barbara Fryca.

W przerwie Konkursu Czytelniczo – Plastycznego zostały również uroczyście wręczone nagrody ufundowane przez Powiat Tczewski dla laureatów VI Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla uczniów szkół specjalnych pt. „Moje przyrodnicze ciekawostki”.

Laureaci zostali wyłonieni już 17 maja 2013 roku przez jury w składzie:
– Krzysztof Mania – fotograf
– Maria Sikorska – pedagog, nauczyciel plastyki w SOSW w Pelplinie
– Agnieszka Pokacka – bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie

Jury oceniało 106 prac przesłanych przez 51 uczestników z 8 placówek (SOSW Puck, SOSW Tursko, SOSW Damnica, SOSW Barcice, SOSW Starogard Gd., ZSS Czersk, ZSS nr 5 Sopot, SOSW Pelplin).

I kategoria wiekowa (uczniowie do lat 15)
Laureaci:
I miejsce-  Kinga Białkowska (SOSW Pelplin)
II Miejsce – Patryk Walkowski (SOSW Pelplin)
III miejsce – Martyna Leśniak (SOSW Pelplin)

Wyróżnienia:
– Roksana Winter (SOSW Pelplin)
– Sebastian Szwarc (SOSW Pelplin)
– Marcin Brzeziński (SOSW Pelplin)

II kategoria wiekowa (uczniowie od lat 16)
Laureaci:
I miejsce –  Waldemar Laskowski   (ZSS nr 5 Sopot)
I miejsce Angelika Kaspruk  (SOSW Tursko)
II miejsce – Karolina Berkieta   (SOSW Damnica)
III miejsce  Krzysztof Rostkowski   (ZSS nr 5 Sopot)

Wyróżnienia:
– Mateusz Gołędziejewski   (SOSW Damnica)
– Marcin Zapart    (SOSW Tursko)
– Paweł Trefon   (SOSW Damnica)
– Rafał Matuk   (ZSS nr 5 Sopot)
– Zuzanna Gutta   (SOSW Puck)
– Sławomir Barański    (SOSW Pelplin)
– Patryk Kiełpiński    (SOSW Pelplin)

Cieszymy się bardzo, że tak liczna grupa uczniów wzięła udział w konkursie. Temat nie był prosty, ale wszyscy poradzili sobie znakomicie. Osobom, które nie mogły przybyć na uroczystość, nagrody prześlemy pocztą.

Organizatorzy pani Małgorzata Puchalska i Małgorzata Czerny serdecznie dziękują Powiatowi Tczewskiemu za ufundowanie nagród;  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie za gościnność; jurorom za owocną pracę; nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu i oczywiście dzieciom i młodzieży, która wykonała piękne fotografie.

Do zobaczenia za rok!

Tekst: Małgorzata Puchalska i Anna Głębocka

 

Więcej informacji z przebiegu uroczystości znajdą Państwo na stronie www.soswpelplin.szkolnastrona.pl

 

Patronat Honorowy:
dr inż. Józef Puczyński – Starosta Tczewski,
Andrzej Stanuch – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin,
Ks. Infułat Tadeusz Brzeziński – Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie.
Patronat Medialny:
Radio Głos, Informator Pelpliński, TV – Pelplin
Partnerzy:
Caritas Diecezji Pelplińskiej,
Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie,
Grupa Wolontariatu przy Parafii w Pelplinie,
Zespół Kształcenia i Wychowania Nr 1 w Pelplinie,
Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga”
Sponsorzy:
Gmina Pelplin,
Powiat Tczewski,
Bank Spółdzielczy w Tczewie,
Wydawnictwo Bernardinum,
Bank Spółdzielczy w Skórczu Oddział w Pelplinie,
Piekarnia Ciastkarnia „Meler”,
Zakład Masarski – St Rąbała