Bibliotekarze odwiedzili książnice Pomorza

 

Biblioteka pod Kotem i Myszą

Biblioteka pod Kotem i Myszą

Integracja środowiska bibliotekarskiego jest jednym z celów istniejącej od listopada 2015 r. sieci dyrektorów bibliotek powiatu tczewskiego. Sprzyja temu organizacja wspólnych przedsięwzięć. 20 czerwca br. 20-osobowa grupa pracowników książnic z Gniewu, Morzeszczyna, Pelplina i Tczewa wzięła udział w całodziennym wyjeździe szkoleniowym do wybranych bibliotek województwa pomorskiego. Organizatorem przedsięwzięcia była morzeszczyńska książnica.

Trasa wyjazdu obejmowała cztery placówki promujące czytelnictwo w północnej części województwa pomorskiego. Wpierw zawitano do świeżo wyremontowanej, kameralnej biblioteki Pod Kotem i Myszą w Gdańsku Wrzeszczu, która stanowi filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kolejną placówką, do której zawitali bibliotekarze, była SOPOTEKA ulokowana w galerii przylegającej do dworca kolejowego w Sopocie. Ta nowoczesna mediateka o powierzchni blisko 800m2 odpowiada na wszechstronne potrzeby kulturalne mieszkańców i turystów przebywającym w tym nadmorskim kurorcie. Uczestnicy wyjazdu zawitali także do Rumii, a konkretnie zwiedzili Stację KULTURA – budynek nowej siedziby książnicy, która została uznana za różne gremia za jedną z najlepiej architektoniczne zaprojektowanych bibliotek na świecie. Ostatnim punktem wyprawy była wizyta w gościnnych progach Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie. Ta książnica została ulokowana w budynku dawnego kościoła protestanckiego. To tam zrodziła się ostatnio idea budowy pomnika prof. Gerarda Labudy, wybitnego mediewisty i badacza historii Pomorza.

Wspólny wyjazd przyczynił się nie tylko do integracji społeczności bibliotekarskiej, a także przyjrzenia się nowoczesnej infrastrukturze placówek oraz ofertom kulturalnym, które swoim czytelnikom i użytkownikom proponują.

Damian Domański

Fotorelacja